تبلیغات
.:. احیاگران .:.
بازدید : مرتبه
تاریخ : یکشنبه 22 اسفند 1389

نگاه زیبا به زندگی، تنها منوط است به حسن ظن داشتن به وعده های الهی و امید داشتن به لطف و عنایت خداوند. زیرا خداوند قادرترین و تواناتر از مخلوقاتش است و بسیار مهربان به بندگانش ...

متن حاضر نگاهی است به معرفی و فلسفه حسن ظن به خداوند که با توطئه دشمنان در علوم اسلامی متاسفانه جریان های فکری غربی مبتنی بر مباحثی چون موفقیت و تکنولوژی فکر جایگزین آن شده است و بطور گسترده در جوامع انسانی بخصوص میان امت اسلامی ترویج می شود.

ادامه مطلب

بیان های مختلفی در باب زیبا نگریستن و تکنولوژی فکر آمده است که ایراداتی جدی به آنها وارد است. سطح نگاه در این مطالب عمدتا به توجه به ماوراء ختم می شود نه به منبع و خالق آن.

بر هیچ کس پوشیده نیست که توجه به خود منبع، ارزشمند تر، دقیقتر و نافع تر است تا توجه به سطوح زیرین و آثار نشأت گرفته از آن منبع. بنابراین تنها نگاه عمیق و اصیل برای زیبا کردن زندگی و دریافت همه خیرها، خوبی ها و بهترین ها، حسن ظنّ به پرودگار جهان است که خالقیست قادر و مهربان.

خداوند می تواند و قدرت دارد که همه خواسته های بشر را برآورده کند. لطف و عنایت خدای بزرگ همیشه برای همه بندگانش حتی گناهکاران نیز ریزان است. «بابک مفتوح للراغبین و خیرک مبذول للطالبین و فضلک مباح للسائلین ... عادتک الاحسان الی المسیئین» (دعای امام صادق علیه السلام ویژه ماه رجب). همه انسان ها می توانند از لطف بی کران پروردگار بهره مند شوند. اما مسئله اینست که روی دل انسان ها به سمت کجاست؟ آیا در یک هوای بارانی، گلدان وارونه از آب باران سود می برد و گل هایش از آن سیراب می شوند؟ پس اگر دلهای ما به سمت خداوند بچرخد و نگاه و اعتقادمان شسته شود از بدگمانی ها، بد دلی ها و نا امیدی ها، سیلی عظیم از دریای رحمت و فضل و کرم الهی، خواسته ها و نیازهای مادی و اُخروی ما را در بر می گیرد.

برآورده شدن نیازها و خواسته ها تنها منوط است به حُسن ظنّ داشتن به خداوند. یعنی اینکه بدانیم و معتقد باشیم که خداوند منبع خیر است. او قادرست به انجام هر کاری و بندگانش را بسیار دوست می دارد.

نگاهتان را به خداوند و وعده های به حق او به حُسن و نیکویی تغییر دهید تا دریایی ازخیر و برکت بر زندگی شما نازل گردد و زندگی ای شیرین و لذّت بخش داشته باشید.

نویسنده: عرفان هدایت پور

پایان قسمت 1
برچسب ها: حسن ظن به خدا، تکنولوژی فکر، درمان افسردگی، امید به زندگی، زندگی زیبا، شیرینی زندگی، الله،
طبقه بندی: اخلاق و روان درمانی، 
ارسال توسط مدیر سایت
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا با ترویج و احیاء فرهنگ و تمدن و علوم ناب اسلامی و جایگزین کردن آن بجای فرهنگ غربی، فضای جامعه، اسلامی نمی شود؟مطالب جالب و مفید
شخصیتها
آیت الله سید علی خامنه ای دکتر علی اکبر ولایتی استاد حسن رحیم پور ازغدی دکتر حسین روازاده حجت الاسلام سید صمصام الدین قوامی آیت الله داوود صمدی آملی دکتر حسین خیر اندیش دکتر غلامرضا کرد افشاری
صفحات جانبی

قالب وبلاگ

پیامک عاشقانه