تبلیغات
.:. احیاگران .:.
بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 29 فروردین 1390

بخش خبری احیاگران: انتقاد شدید استاد رحیم پور ازغدی از سیاست حاکم بر متون درسی علوم انسانی دانشگاه های سراسر کشور.

رحیم پور ازغدی: اهرم های اصلی کنترل سیستم آموزش و پژوهش دست همین آدمهائیست که هیچ چیز نیستند الا طوطی. همان کسانی که این متون را خواندند و به عنوان متن مقدس به آن معتقد شدند. کارها دست اینهاست. شما برو شهید بده اما کارها دست اینهاست. دولت ها عوض می شوند باز اینها تصمیم می گیرند. یک چیزی به شما بگویم رژیم هم عوض شود باز همه کارها دست اینهاست ... من نمی خواهم بگویم مافیا ولی واقعا چیزی از مافیا کم نمی آورند.
دانلود فایل تصویری در ادامه مطلب

پاسخ استاد حسن رحیم پور ازغدی به سوال دانشجویان علوم انسانی دانشگاه علامه طباطبایی

سوال: مشکل اصلی ما اینست که مجبورمان کرده اند آنچه را ترجمه شده اساتید بگویند و آنچه را اساتید بگویند ما هم بخوانیم و یاد بگیریم. چاره کار کجاست؟ ما (دانشجویان) چه گناهی داریم... ؟

پاسخ استاد حسن رحیم پور ازغدی:
اولین راه اینست که این دگمی که بین ما حاکم شده بشکنیم. این جزم و جزمیات را، این خرافات مدرن را بشکنیم. نگوئیم علوم انسانی کلا نه یا آری. بگوئیم باید بررسی کنیم ببینیم چگونه است.
در اساتید ما باید یک تحول بزرگ بوجود آید. کلید اول در اساتید اعضاء هیئت علمی است. به شما بگویم سیستم حکومت کاره ای نیست در این راه... شوراها یک چیزهایی تصویب می کنند ... اصلا اینها با قانون و بخشنامه نیست. گره اصلی کار در حوزه اساتید و اعضاء هیئت علمی دانشگاه ها است. دانشجو تقصیری ندارد. سیستم هم کاری ازش بر نمی آید. استاد از متن نیز مهمتر است.
امام یک موقعی می فرمودند استاد ماتریالیست را معلم قرآنش بکن، شاگردی که تربیت می کند مادی و ماتریالست خواهد بود. اما به استاد الهی بگوئید یک متن صد در صد ضد دینی را تدریس کن، استاد الهی شاگرد الهی تربیت می کند. متن هم مهم است. متن های ما همه اش ترجمه و تعبدی شده است. الان علوم انسانی دانشگاه های ما شده علوم نقلی. نقل از غرب. این ها عقلی نیست. کسی رد نمی کند. کسی جرأت نمی کند اینها را رد کند. اما مسئله مهمتر استاد است.

سوال: نقطه آغاز علوم انسانی در دانشگاه ها چیست؟ نقطه آغاز ما دانشجوها و اساتید ...؟

پاسخ استاد حسن رحیم پور ازغدی:
نقطه آغاز برای تغییر این علوم انسانی شکستن این فضاست. یک مطالبه دانشجویی و استاد باید شکل بگیرد. که دوران انقیاد و سرسپردگی مطلق و برخورد نقلی تعبدی با متون ترجمه ای در علوم انسانی بسر آمده و کافیست. این را نباید کسی از بیرون بگوید و بعد به او حمله کنند که آی اینا ضد علوم انسانی هستند، ضد علمند.
نقطه شروع؛ فضا را عوض کنید. دوم تصمیم نگیریم تا کسی نظر یک پرفسور غربی را گفت دانشجویان باید بگویند سمعا و طاعتا، بعد هم استاد بگوید پایان نامه، مقاله یا تحقیقت را در صورتی قبول می کنم که برای صد ستر آن رفرنس از منابع غربی بیاوری، استدلال هم نیاوردی نیاوردی ولی رفرنس باید بیاوری. ما تا اینطور داریم پیان نامه می اریم و تحقیق می کنیم، همین فلاکت هست.
قدم سوم؛ شماها باید یک مطالعات سنگین و دقیق اسلامی داشته باشید در آثار متفکران اسلامی ای چون شهید مطهری، آیت الله جوادی آملی، آیت الله مصباح یزدی، مرحوم علامه جعفری و ... . باید دانش و معرفت اسلامی پیدا کنید.این دروستان را هم بخوانید بالاخره اگر نخوانید مدرک به شما نمی دهند. ولی به اینها تعبد نداشته باشید. به خدا اینا متن مقدس نیست. اینا جزء عقائدتان نشود.
... اهرم های اصلی کنترل سیستم آموزش و پژوهش دست همین آدمهائیست که هیچ چیز نیستند الا طوطی. همان کسانی که این متون را خواندند و به عنوان متن مقدس به آن معتقد شدند. کارها دست اینهاست. شما برو شهید بده اما کارها دست اینهاست. دولت ها عوض می شوند باز اینها تصمیم می گیرند. یک چیزی به شما بگویم رژیم هم عوض شود باز همه کارها دست اینهاست ... این حرف ها را خیلی ها می گویند ولی هیچ تأثیری نمی گذارد. یک عده ای نشسته اند، من نمی خواهم بگویم مافیا ولی واقعا چیزی از مافیا کم نمی آورند. اینها نمی گذارند کاری انجام شود. حالا آن بالا عده ای بنشینند مصوبه ای امضا کنند، شورای تقی و شورای نقی بنشینند مصوبه برای خودشان بدهند، اما کارها همه اش دست اینهاست.
البته تحول کار یک روز یا دو روز نیست. غرب 400 سال پروژه ای را طی کرده است که شده است این علوم انسانی فعلی. فضا اگر ایجاد شود و کار بشود 50 سال، 100 سال طول می کشد تا تولیدات اسلامی بیاید بیرون. اما اگر هم فضا را سرکوب کنند و نگذارند آوینی ها بیایند نظریه پردازی کنند که اصلا محقق نخواهد شد...

(دانلود فیلم با کلیک بر روی عکس زیر/ فرمت: WMV)

مافیای علوم انسانی غربی در ایران
برچسب ها: استاد حسن رحیم پور ازغدی، علوم انسانی، مافیا، دانلود، فیلم، طرحی برای فردا، دانشگاه علامه طباطبایی، کلیپ تصویری،
طبقه بندی: علوم انسانی،  خبر و تحلیل،  فیلم و صوت، 
ارسال توسط مدیر سایت
آرشیو مطالب
نظر سنجی
آیا با ترویج و احیاء فرهنگ و تمدن و علوم ناب اسلامی و جایگزین کردن آن بجای فرهنگ غربی، فضای جامعه، اسلامی نمی شود؟مطالب جالب و مفید
شخصیتها
آیت الله سید علی خامنه ای دکتر علی اکبر ولایتی استاد حسن رحیم پور ازغدی دکتر حسین روازاده حجت الاسلام سید صمصام الدین قوامی آیت الله داوود صمدی آملی دکتر حسین خیر اندیش دکتر غلامرضا کرد افشاری
صفحات جانبی

قالب وبلاگ

پیامک عاشقانه